Systemy renowacji budynków
Przez cały czas istnienia budynku wszystkie jego elementy narażone są na oddziaływanie wilgoci, która w znaczącym stopniu przyczynia się do zaistnienia zjawisk korozyjnych. Objawiając się początkowo jako defekty estetyczne, mogą z czasem prowadzić do poważnych uszkodzeń zagrażających stabilności konstrukcji.
O trwałości eksploatacyjnej użytkowanego budynku decyduje po części skuteczność zastosowanych izolacji pionowych i poziomych, ich dostosowanie do warunków obciążenia wodą, a także efektywność odprowadzenia wód opadowych z połaci dachowych oraz z terenu bezpośrednio przyległego do obiektu.
Postęp zjawisk korozyjnych w wyniku zawilgocenia jest bardziej widoczny na obiektach starszych, często wielowiekowych. Dotyczy on jednak również budynków względnie nowych, nawet po kilku latach eksploatacji, w przypadku gdy dopuszczono do zaniedbań na etapie projektowania i budowy oraz nie spełniono wymagań w zakresie jego eksploatacji.
Wilgoć oddziałująca na poszczególne elementy budynku stwarza warunki do zaistnienia korozji, erozji materiałów, zagrzybienia obiektów oraz zajęcia ich przez szkodniki drewna.
Brak izolacji ściany zewnętrznej
Podciąganie kapilarne w murach
Korozja biologiczna
Korozja mrozowa cegieł
Woda opadowa - bezpośrednie oddziaływanie na fasady budynków, łącznie z cokołami.
Podciąg kapilarny - wilgoć podciągana przez pory kapilarne w wyższe partie muru.
Woda z rozbryzgów - pośrednie oddziaływanie wód opadowych, głównie na części cokołowe budynków, poprzez wodę odbitą od powierzchni opasek lub przyległego terenu.
Woda napływowe - bezpośrednie oddziaływanie wód opadowych, napływających z przyległego terenu lub zalegających wokół budynku, na części podziemne budynku.
Wycieki i awarie - zwilgocenie wynikające z sytuacji losowych, np. awarii instalacji.
- uszkodzenia wywołane przez mróz
- zmiany przewodnictwa cieplnego
- rysy skurczowe i powstające na skutek pęcznienia
- zmiany materiałowe
- przemoknięcia ścian
- wykwity solne
- rozsadzanie na skutek krystalizacji soli
- intensyfikacja korozji mrozowej ze względu na obecność soli
- reakcje prowadzące do zmiany struktury materiałów budowlanych
- wypłukiwanie wapna
- plamy rdzy
- korozja chemiczna
- rozwój mikroorganizmów
- naloty glonów
- porost mchów
- zagrzybienie
Niszczące działanie soli jest zawsze związane z zawilgoceniem murów. Sole mogą wnikać w strukturę przegrody w postaci wodnych roztworów pochodzących z:
a) wód opadowych, napływowych, zużytych oraz gruntowych;
b) wód transportowanych kapilarnie w strukturze muru;
c) wód z nieszczelnych instalacji wodno-kanalizacyjnych.
Zdarzają się również przypadki, gdy ściany lub posadzki pomieszczeń są silnie skażone solami, co wynika ze specyfiki wieloletniej eksploatacji obiektu (np. magazyny nawozów sztucznych, obory, stajnie).
Projekty renowacyjne wymagają wykonania analiz jakościowo-ilościowych soli budowlanych. Dostarczają one informacji o zakresie i postępie procesów korozyjnych. Najczęściej spotykanymi w zawilgoconych obiektach solami są, m.in.: chlorki, siarczany i siarczyny, azotany i azotyny oraz węglany.
Analiza podstawowych rodzajów soli w strukturze zawilgoconego muru pomaga zidentyfikować potencjalne źródła zawilgocenia obiektu. Przykładowo:
- duże ilości chlorków i/lub azotanów mogą wskazywać na zawilgocenie od strony gruntu;
- wysokie stężenie siarczanów wskazuje na wilgoć pochodzącą z kwaśnych deszczów (związki siarki);
- azotany, azotyny oraz związki amonu mogą wskazywać na występującą obecnie lub wcześniej korozję biologiczną;
- jeżeli w konstrukcji obiektu występują elementy betonowe lub żelbetowe, to ich korozja powoduje występowanie dużych ilości związków sodu, magnezu i węglanów;
- jeżeli źródłem zawilgocenia są wyłącznie wody opadowe, to stopień zasolenia będzie nieznaczny (pomijając kwaśne deszcze);
- w przypadku zawilgoceń w pomieszczeniach gospodarskich lub spowodowanych awariami instalacji kanalizacyjnej charakterystyczna będzie obecność związków amonu, azotu oraz siarczanów.
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszych produktów, miejsca zakupu lub właściwego rozwiązania dla danego projektu.