Gdy najważniejsza jest ochrona
Wybór właściwej farby elewacyjnej oszczędzi Ci problemów i dodatkowej pracy w przyszłości. Chcesz poznać kolory farb elewacyjnych Ceresit i dowiedzieć się więcej o ich ochronnych właściwościach? Czytaj dalej! Znajdziesz tu pogłębione informacje o preparatach oraz wskazówki, jak krok po kroku wykonać renowację tynku z użyciem farb elewacyjnych silikonowych, silikatowych i akrylowych.
Przy wyborze farby fasadowej priorytetem powinna być trwałość i ochrona ścian. Choć technicznie rzecz biorąc farba elewacyjna nie jest w pełni wodoodporna, to farby najwyższej jakości skutecznie chronią fasadę przed wpływem warunków atmosferycznych, w tym deszczu. Pomalowanie elewacji dobrą farbą zewnętrzną pozwoli Ci uniknąć potencjalnych problemów, takich jak:
- zamoknięcie i uszkodzenie ścian wewnętrznych ─ wnikająca w mur wilgoć może przeniknąć do wewnętrznych warstw izolacji, co wiąże się z czasochłonnymi i drogimi naprawami;
- wykwity ─ wilgotne, białe plamy są często widoczne na zewnętrznych ścianach. Wykwity stanowią spory problem estetyczny, a wraz z upływem czasu mogą przenieść się z fasady również na ściany wewnętrzne.
Doskonałe parametry farby na zewnątrz są szczególnie istotne w miejscach, gdzie często występują opady. Dlatego do wykończenia fasady wybierz taką farbę do elewacji, która uchroni budynek przed estetycznym ─ a na dłuższą metę również strukturalnym ─ uszkodzeniem muru.
Aby farba na zewnątrz zapewniała długotrwałą ochronę przed warunkami atmosferycznymi, powinna tworzyć hydrofobową i paroprzepuszczalną powłokę. Farba elewacyjna silikonowa CT 48 ma wyjątkową formułę zawierającą spoiwo, które powoduje perlenie wody. Dzięki niemu wilgoć skrapla się i spływa z podłoża, zamiast wnikać w strukturę ściany. Farba CT 48 jest też odporna na zabrudzenia i cechuje się wysoką trwałością koloru. W rezultacie pokryta nią elewacja zachowuje świeży wygląd przez wiele lat, nie blaknie, a co najważniejsze ─ nie wymaga ponownego malowania.
Akrylowe farby do elewacji, takie jak CT 42, również cechują się wysoką trwałością. Doskonale chronią tynki i inne podłoża mineralne, np. beton. Z uwagi na niską nasiąkliwość, powłoki akrylowe dobrze zabezpieczają mur przed wilgocią. Ich elastyczność pozwala też uchronić powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi w trakcie codziennej eksploatacji.
Chcesz uniknąć dodatkowej pracy i wydatków, związanych z odnawianiem zabrudzonej czy zniszczonej elewacji w przyszłości? Zainwestuj w farby silikatowe, takie jak CT 49 Silix XD. Zostały one opracowane z myślą o jeszcze większej trwałości. Mikroporowata struktura powłoki umożliwia naturalne spłukiwanie wody i brudu, dzięki czemu elewacja zachowuje świeży i czysty wygląd na długo.
Aby naprawić zamoknięty, uszkodzony tynk na ścianach w środku i na zewnątrz, a także zapobiec powstawaniu wykwitów, będziesz potrzebować poniższych produktów:
- tynk renowacyjny podkładowy CR 61;
- tynk renowacyjny CR 62;
- szpachlówka do tynków CR 64;
- farba elewacyjna silikonowa CT 48.
Renowacja tynku farbą silikonową ─ instrukcja:
1. Przygotuj powierzchnię. Skuj zniszczony tynk na wysokość 1 m powyżej wyraźnie uszkodzonego, zawilgoconego obszaru na ścianie. Następnie usuń zwietrzałe spoiny na głębokość około 2 cm.
2. Wykonaj ażurową obrzutkę z użyciem tynku CR 61. Uzyskana w ten sposób warstwa podkładowa powinna mieć grubość ok. 5 mm i pokrywać ok. 50% powierzchni. Gdy obrzutka jest gotowa, pozostaw ścianę do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.
3. Przygotuj tynk renowacyjny CR 62. Połącz zawartość worka z 6 l czystej wody i dokładnie mieszaj przez około 3 minuty. Zamieszaj jeszcze raz i w razie potrzeby dodaj kilka mililitrów wody, aby uzyskać gładszą konsystencję masy.
4. Nałóż tynk CR 62. Najpierw uzupełnij nim puste spoiny, a następnie nałóż pojedynczą warstwę o grubości 2-3 cm równomiernie na całej powierzchni.
5. Nałóż szpachlówkę CR 64. Wyrównaj powierzchnię przy pomocy metalowej pacy. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
6. Przed malowaniem silikonową farbą elewacyjną CT 48, odczekaj minimum 2-3 tygodnie. Przygotuj farbę ─ dokładnie mieszaj ją przez 2 minuty, używając wiertarki z mieszadłem. Następnie równomiernie pomaluj ścianę za pomocą pędzla lub wałka. Kolejną warstwę farby możesz nakładać na podłoże po odczekaniu 12-24 godzin.
Prawidłowo nałożone warstwy CT 48 ─ wytrzymałej i odpornej farby elewacyjnej ─ zagwarantują doskonały efekt twojej pracy, który przetrwa w dobrym stanie przez wiele lat.