Przygotowujesz się do prac malarskich? Upewnij się, że wiesz, czy i kiedy gruntować ściany przed ich pomalowaniem. Dzięki temu rezultat zachowa doskonały wygląd tak długo, jak to możliwe.
Podkład do ścian uszczelnia powierzchnię i wyrównuje chłonność podłoża, co pozwala dodatkowo zwiększyć przyczepność nowej powłoki. Co więcej, gruntowanie ścian pozwala uzyskać pełne krycie przy mniejszej liczbie warstw farby.
Oto przypadki, w których przed położenie podkładu na ścianę jest niezbędne:
- Wykańczanie powierzchni nasiąkliwych. Podłoża takie jak nowa płyta gipsowo-kartonowa będą mocno chłonąć farbę, jeśli przed malowaniem nie użyjesz gruntu do ścian.
- Malowanie błyszczących powierzchni. Farba słabo trzyma się takiego podłoża. Przed nałożeniem podkładu potraktuj ścianę papierem ściernym lub lekko zeszlifuj błyszczącą powierzchnię, aby poprawić jej przyczepność.
- Aplikacja farby lateksowej na farbę olejną.
- Tapetowanie. Warto zagruntować ściany przed położeniem tapety, a także po jej usunięciu, jeśli zamierzasz pomalować oczyszczoną z tapety ścianę farbą.
- Zamalowywanie poplamionej powierzchni. Odpowiednie zagruntowanie ścian zapobiegnie przesączaniu się plam na zewnątrz lub ich prześwitywaniu przez warstwę farby.
- Przemalowywanie ściany na nowy kolor, który diametralnie różni się od podłoża. Jeśli planujesz przemalować ścianę w mocnym kolorze na jaśniejszy odcień, wcześniejsze gruntowanie ścian zapobiegnie prześwitywaniu. Co więcej, jeśli masz do czynienia z dwiema mocno nasyconymi barwami, zagruntowanie ściany pomoże monitorować stopień krycia.
- Ściana z łatami, śladami po dziurach i naprawianych usterkach. Podkład przykryje niedoskonałości tak, by nie były one widoczne spod farby.
- Malowanie ściany przesiąkniętej nieprzyjemnym zapachem. Grunt skutecznie odizoluje brzydki zapach (np. dymu) i sprawi, że nie będzie on już wyczuwalny.
- Niezbyt solidne podłoże. Aby wzmocnić powierzchnię przed malowaniem, użyj gruntu głęboko penetrującego.
Masz wątpliwości, czy decydować się na gruntowanie ścian? Dla pewności możesz nie pomijać tego etapu – nie tylko w powyższych przypadkach. Jeśli jednak używasz wysokojakościowej farby lub farby z podkładem, w sytuacjach innych od wymienionych możesz zrezygnować z kładzenia gruntu.
Decydując, czym gruntować ściany, weź pod uwagę kilka czynników. Istotne znaczenie podczas prac malarskich ma kolor gruntu. Barwione podkłady lepiej kryją istniejące kolory niż białe, zapobiegając powstawaniu ciemnych plam i prześwitów.
Podkład do ścian powinien przylegać do podłoża, dobrze znosić temperaturę otoczenia i warunki środowiskowe, takie jak wilgoć – dlatego przed kupnem preparatu zapoznaj się z jego specyfikacją techniczną. Sprawdź też, czy pokład jest przeznaczony do gruntowania ścian w pomieszczeniach, na zewnątrz budynków, czy może w obu przypadkach.
Zwróć uwagę, czy produkt wzmacnia podłoże, jeśli dana powierzchnia tego wymaga. Na koniec warto też sprawdzić, czy preparat będzie mógł posłużyć jako grunt pod inne materiały w Twoim projekcie.
Uniwersalne preparaty, jak grunt CT 7 marki Ceresit, sprawdzą się świetnie, jeśli potrzebujesz gotowego do użycia produktu do podłoży chłonnych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Co więcej, preparat do gruntowania ścian CT 7 można stosować nie tylko pod farbę, ale również pod płytki ceramiczne czy tapetę.
Z kolei grunt CT 17, który również będzie odpowiedni do chłonnych podłoży wewnątrz i na zewnątrz, ma dodatkową cechę. Nie tylko wzmacnia podłoże, ale też za sprawą żółtego koloru w dużym stopniu ułatwia monitorowanie postępów pracy.
Do gruntowania zarówno powierzchni chłonnych, jak i nienasiąkliwych (np. stare płytki lub deski drewniane) użyj specjalnego podkładu Ceresit CN 94. Ten produkt jest polecany do wszelkich krytycznych podłoży, narażonych na niekorzystne warunki atmosferyczne, duże obciążenia, naprężenia czy odkształcalność – np. na balkony, tarasy, schody czy ogrzewanie podłogowe.
Jeśli przed gruntowaniem ściany zauważysz na powierzchni zmiany takie jak mech, porosty, glony, pleśń lub grzyby, sięgnij po środek grzybobójczy CT 99, który szybko poradzi sobie z ich usunięciem. CT 99 jest preparatem biobójczym, dlatego przed przystąpieniem do pracy pamiętaj o założeniu elementów odzieży ochronnej, takich jak gogle, rękawice i maseczka.