Współczesne łazienki, prysznice, pralnie i kuchnie nie byłyby kompletne bez płytek o ciekawych wzorach i powierzchniach. Płytki ceramiczne są często wybierane do przestrzeni narażonych na wysoką wilgotność, substancje chemiczne i zużycie. Oczekuje się, że płytkowane powierzchnie zagawrantują długotrwałe piękno i wytrzymałość. Dlatego kwestie takie jak uszczelnienie, wzmocnienie krawędzi oraz odpowiedni wybór fug i klejów są istotnymi elementami procesu planowania.
Inspekcja oraz przygotowanie podłoża są kluczowymi etapami, których poprawne wykonanie pozwala zagwarantować trwały efekt oraz uniknąć późniejszych uszkodzeń. W zasadzie powierzchnia musi spełniać następujące warunki: być wystarczająco nośna, sucha, równa oraz wolna od kurzu i tłuszczu. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat wszystkich kroków do podjęcia na tym etapie (pomiar wilgotności, sprawdzenie stanu podłoża, gruntowanie), zobacz sekcję "Przygotowanie".
W całości pokryte płytkami ściany lub podłogi nie są same w sobie wodoszczelne. Szczeliny między płytkami pozwalają na przenikanie wilgoci i wody do podłoża, co może spowodować długotrwałe uszkodzenia. Niektóre powierzchnie, takie jak ściany, podłogi i otoczenie pryszniców, a także obszary okalające wanny i umywalki są bezpośrednio narażone na kontakt z wodą. Muszą one być chronione specjalnymi warstwami uszczelniającymi nakładanymi pod płytkami. W pierwszej kolejności powierzchnia musi być właściwie uszczelniona, dopiero w kolejnym kroku należy przymocować płytki.
Wybór odpowiedniego kleju zależy od charakteru podłoża, ogrzewania podłogowego oraz w dużej mierze od rodzaju użytych płytek: czy są to płytki ceramiczne, z naturalnego kamienia czy szklana mozaika. Ceresit oferuje odpowiedni klej do płytek oraz szeroki wybór kolorów fug, aby nadać nowoczesnym łazienkom i kuchniom ostateczny szlif.
Po wymieszaniu, fugę można nakładać bezpośrednio z pojemnika za pomocą kielni. Jeśli używana jest na ścianach lub podłogach, fugę należy rozprowadzić gumową pacą, wprowadzając ją do spoin, aż zostaną one w pełni wypełnione, zrównując fugę do powierzchni płytek. Następnie nadmiar fugi należy usunąć z powierzchni płytek, używając krawędzi gumowej pacy prowadzonej pod kątem 90°. Ruchy diagonalnie pozwolą na usunięcie jak największej ilości fugi z powierzchni, jednocześnie nie wyjmując jej z wypełnionych spoin.
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszych produktów, miejsca zakupu lub właściwego rozwiązania dla danego projektu.