Systemy ociepleń
Przestarzałe metody ogrzewania budynków mieszkalnych są jednym z kluczowych źródeł generowania smogu, przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza tak samo jak spaliny samochodowe czy przemysł. Szacuje się, że rocznie w Polsce umiera ok. 45 tysięcy osób w wyniku chorób wywołanych złą jakością powietrza.
W ramach walki ze smogiem powstał rządowy program „Czyste powietrze” dofinansowujący termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła. Inwestycje dofinansowane z Programu Czyste Powietrze zapewniają lepsze zarządzanie energią cieplną w domu o każdej porze roku. Ocieplenie budynku połączone z wymianą okien pozwala zmniejszyć roczne wydatki na ogrzewanie nawet o 40%.
ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYM PORADNIKIEM NA TEMAT PROGRAMU RAZEM BUDUJEMY ZRÓNOWAŻONĄ PRZYSZŁOŚĆ
Więcej o rządowym programie można przeczytać na stronie: Program „Czyste Powietrze”
Planowanie ocieplenia należy rozpocząć od audytu energetycznego, który pozwoli na ocene stanu technicznego budynku i wskaże niezbędne prace. Warto pamiętać również o prawidłowej kolejności prowadzenia prac– najpierw ocieplenie budynku a dopiero później wymiana pieca. Już samo ocieplenie ścian zewnętrznych pozytywnie wpływa na zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania pomieszczenia, co prowadzi do większej ochrony środowiska i niższych rachunków. Nawet najnowocześniejszy piec nie zapobiegnie ucieczce energii cieplnej, a tym samym większemu zużyciu paliwa i emisji szkodliwych związków do atmosfery.
Źródła:
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Energy_consumption_in_households
http://powietrze.mos.gov.pl/czyste-powietrze/zjawisko-smogu
Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące naszych produktów, miejsca zakupu lub właściwego rozwiązania dla danego projektu.